תרגילים בכדורסל – כך תפיקו מעצמכם את המיטב

ענף הכדורסל השתנה ללא היכר מאז החל להיות משוחק לראשונה, אין שם ב-1891. בימינו המשחק אינטליגנטי מאי פעם, דורש קשת רחבה של יכולות אישיות, ומבוסס רבות על תרגילי התקפה והגנה יצירתיים ומגוונים. כיום, לא מספיק להיות שחקן מוכשר, קלעי בחסד או אפילו שומר דגול. הקבוצתיות היא שם המשחק והיכולת ליישם באופן מיטבי תרגילים בכדורסל היא זו המבדילה בין “עוד שחקן” לכזה שיצליח לייצר קריירה מתמשכת ומצליחה. בשורות הקרובות נדבר על מספר תרגילי כדורסל הנחשבים למאוד חשובים, על חשיבות ההשתלבות הנכונה בקבוצה מתאימה ואיך כל זה קשור לסוכן שחקנים מקצועי?

התרגיל המוביל: אין כדורסל בלי פיק אנד רול

כאשר מדברים על תרגילים בכדורסל, יש תרגיל אחד שלא צריך להיות מאמן גדול כדי להבין את חשיבותו – זהו תרגיל ה-PICK AND ROLL המפורסם, אשר מהווה חלק בלתי נפרד כמעט מכל התקפה של קבוצת כדורסל. תרגיל זה דורש תרגול רב ורמת ביצוע גבוהה במיוחד. וכשזה נעשה, אחוזי ההצלחה שלו גבוהים במיוחד והיכולת להתגונן מפניו – מוגבלת. בבסיס התרגיל ניצבת חסימה (לרוב של שחקן גבוה על שחקן נמוך) ומיד לאחריה “התגלגלות” פנימה של החוסם.

מכאן הדרך פתוחה למספר אפשרויות, בראשן חדירה פנימה של השחקן עבורו נוצרה החסימה (סיום בצעד וחצי, קליעה בחצי מרחק ועוד) או ניצול חופשיות השחקן החוסם כדי למסור לו את הכדור פנימה לסיומת קלה. כמובן שישנן אפשרויות נוספות כמו חדירה והוצאה החוצה, חדירה ומסירה לשחקן הנע על קו הרוחב, אבל בסיס הרעיון נותר זהה: ניצול השניות היקרות בהן ההגנה מסתדרת מחדש על מנת לייצר זריקה חופשית וקלה ככל שניתן.

תרגילים בכדורסל הקשורים בהגנה אישית

אין זה משנה אם מדובר על כדורסל ישראלי או על ליגה אחרת ברחבי הגלובוס, שיטת ההגנה הרווחת בימינו היא ההגנה האישית. לרוב, היא כוללת “החלפות” רבות, עזרות מוקדמות ואלמנטים נוספים שתכליתן ביטול היתרונות האישיים של שחקנים תוקפים, יצירת לחץ ובלבול בהתקפה, מניעת כדור מעושי המשחק ועוד. כיצד מתמודדים עם הגנה שכזאת? באמצעות מספר תרגילים בכדורסל שהומצאו בדיוק לשם כך.

בבסיסם: יצירת יתרונות התקפיים (בין אם יתרון אישי של שחקן תוקף נגד מגן הנמוך/איטי/חלש ממנו) ובין אם באמצעות יתרונות מספריים (כששניים תוקפים מגן אחד, סיכויי ההצלחה גבוהים במיוחד). ישנם תרגילים רבים שיכולים לעזור בכך, בראשם חסימה כפולה, ריווח ובידוד, חדירה פנימה והוצאה החוצה, בידוד שחקנים בעלי יתרון פיסי/גובה לפוסט אפים בקרבת הסל ועוד.

תרגילים בכדורסל הקשורים בהגנה אזורית

עוד סוג של הגנה אשר עבורו הומצאו מספר תרגילים בכדורסל חשובים הוא הגנה אזורית. הגנה שכזאת דורשת תיאום מושלם, אינטליגנציה גבוהה, מאמץ קבוצתי כולל לחיפוי ועזרה, רמה גבוהה של הבנת סיטואציה ומשחק. כאשר כל אלו מתקיימים, מדובר בשיטת הגנה שמאוד קשה להתמודד איתה. לעתים קרובות, השיטה קורסת בגלל ביצוע לקוי, כשבמקרה של אזורית, מספיק שחקן כדורסל אחד עצל כדי לחרב לארבעה שחקנים מגנים שמבצעים את משימתם באופן מושלם.

כנגד הגנה אזורית, נוצרו תרגילי כדורסל אשר בבסיסם – זיהוי “החולייה החלשה” ויצירת יתרון אזורי בהתקפה. גם במקרה של הגנה מסוג זה, ה-PICK AND ROLL נותר פופולארי, בגרסה מעט שונה (“HIGH”) אשר במהלכה נעשית החסימה במיקום מרוחק יחסית מהטבעת. לצד תרגיל זה, קיימים תרגילי שבירת שמירת לחץ שונים, שכן הגנה אזורית משלבת פעמים רבות לחץ גבוה על הכדור.

על תרגילים, קבוצות וסוכני שחקנים

תרגילים בכדורסל הם חלק בלתי נפרד מהמשחק ועל כך אין ספק. השאלה היא איך תמצאו קבוצה אשר פילוסופיית המשחק של מאמניה תואמת את הכישורים שלכם ומנצלת את היתרונות היחסיים שלכם? ובכן, בדיוק בשלב הזה נכנס סוכן השחקנים לתמונה. סוכן מקצועי ומנוסה לא מסתפק במציאת קבוצה לשחקנים אותם הוא מייצג, אלא במציאת קבוצה שבאמת תפורה למידותיו של השחקן הספציפי, בין היתר מבחינת התרגילים שמאמן הקבוצה דוגל בהם והתאמתם לסגנון המשחק של השחקן, אין זה משנה איזה תפקיד בקבוצת כדורסל הוא מבצע על המגרש.

 אז אל תתפשרו על פחות מסוכן מצוין! בשביל הקריירה שלכם… שיהיה בהצלחה!

להפוך חלום לקריירה

אם הגעתם לכאן סימן שאתם לא סתם חובבנים , יש לכם תשוקה למשחק ואתם שואפים להצטיין בו , אז נעים מאוד אני רוני לופו סוכן שחקני כדורסל עם ניסיון של למעלה מ-20 שנה המקצוע שלי הוא לקחת את התשוקה שלכם למשחק ולהפוך אותה לקריירה מאות שחקנים ושחקניות ישראלים וזרים שעברו תחת ידיי משחקים היום בליגות הבכירות בישראל ומצליחים להגיע להישגים מכובדים ,

אם אתם גם חולמים לעשות קריירה בכדורסל אשמח לעזור לכם בתחילת הדרך, ולבנות לכם קריירה לתפארת ומי יודע אולי עוד תשחקו בנבחרת ..