איך לשפר סיבולת לב ריאה אצל כדורסלנים?

סיבולת לב ריאה בכדורסל

סיבולת לב ריאה נחשבת לאחד מהמרכיבים החשובים ביותר בכושר הגופני והיא משמעותית ביותר בחייו של כל ספורטאי, במיוחד אצל שחקני כדורסל. אם גם אתה שחקן כדורסל ורוצה לדעת איך לשפר את סיבולת לב הריאה שלך, הגעת למקום הנכון. בשורות הקרובות תבין מהי סיבולת לב ריאה? מדוע היא כל כך חשובה? וכיצד תוכל לשפר אותה בצורה נכונה? 

מהי סיבולת לב ריאה?

סיבולת לב ריאה מוגדרת כיכולות של הלב, כלי הדם והריאות לספק דם עשיר בחמצן וגלוקוז לשרירי השלד הגדולים, באופן רציף ויעיל לאורך כל משך הפעילות הגופנית. מה זה אומר מבחינתך כשחקן כדורסל? שכל עוד סיבולת לב הריאה שלך ברמה טובה, אתה תתעייף פחות והרבה יותר לאט, תהיה מסוגל לשמור על כוח מתפרץ לאורך כל שלבי האימון והמשחק וגם להתאושש במהירות לאחר מנוחה קלה על הספסל. סיבולת לב ריאה נמוכה גורמת לשחקן לבקש להתחלף בתדירות גבוהה יחסית בשל עייפות רבה יותר, להתאוששות איטית ולפציעות חוזרות ונשנות של השרירים. גם הערנות והריכוז לאורך המשחק יפגעו בשל כך, מה שפוגע מן הסתם גם ביכולות הקליעה. למעשה, אין זה משנה באיזה תפקיד בקבוצת כדורסל מדובר, כל שחקן בקבוצה נדרש לסיבולת לב ריאה מקסימלית על מנת לשמור על רמת משחק גבוהה ורציפה לאורך זמן.

איך בודקים סיבולת לב ריאה?

התחושות הסובייקטיביות של שחקנים במהלך המשחק והביצועים שלהם אינם יכולים להעיד הלכה למעשה על מידת סיבולת לב הריאה שלהם. אז איך בודקים סיבולת לב ריאה? באמצעות סדרת בדיקות אובייקטיביות שנערכות לפני, בעת ולאחר מאמץ גופני ועוקבות אחר מדדים נדרשים ממערכות הגוף שמשתתפות בסוג זה של סיבולת – לב, ריאות, כלי דם ושרירים. במסגרת הבדיקה, השחקן מתבקש לרוץ על הליכון במהירות הולכת וגדלה עד שהוא מבקש לרדת מהמכשיר מאחר ואינו מסוגל לעמוד בקצב. 

הבדיקה לוקחת בחשבון את המהירות אליה הגיע השחקן, כמה זמן התמיד בה ושקלול של מדדים חשובים כמו תפקודי ריאות ונשימה, קצב לב ולחץ דם, א.ק.ג., מדידת חומצה לקטית בדם, בדיקה חשמלית של השרירים ועוד. הבדיקה יכולה לעלות לא רק על רמת סיבולת לב הריאה אלא גם על מחלות לב וכלי דם מסוכנות, שכמובן נדיר ביותר שיופיעו אצל שחקן כדורסל ישראלי צעיר, אך יש לקחת זאת בחשבון.

איך לשפר סיבולת לב ריאה?

אין זה משנה אם מדובר על שחקני כדורסל או שחקניות כדורסל, רבים נופלים לאותה התנהלות בה הם משקיעים יותר באימונים הקשורים לתרגילי המשחק ופחות באימונים הקשורים לשיפור יכולות הכושר הגופני שלהם. מכך ניתן להבין כי התשובה לשאלה איך לשפר סיבולת לב ריאה טמונה בשילוב של אימונים אירוביים מעבר למשחק הכדורסל עצמו במסגרת האימון. על מנת לשפר סיבולת לב ריאה תרגילים מאוד יעילים יכולים להיות קפיצה בחבל, רכיבה על אופניים, סקווטים עם ירידות לשכיבות שמיכה, עלייה במדרגות, ריצה במקום ואפילו שיעורי ריקוד. ישנם עוד מרכיבים שיכולים לסייע בשיפור ושמירה על סיבולת לב ריאה ברמה גבוהה, בין היתר תזונה נכונה, שמירה על משקל גוף תקין והרכב גוף אידיאלי. בשורה התחתונה, זהו היבט חשוב מאוד שיכול לעשות את כל ההבדל בין התקדמות לבין פציעות חוזרות ונשנות. 

לכן, חשוב מאוד כי תהיה מלווה עוד בתחילת הדרך על ידי סוכן שחקני כדורסל מקצועי שיוכל לחבר אותך עם מאמני כושר אישיים ואנשי מקצוע מתחום התזונה, מה שימנע ממך סיבולת לב נמוכה ויקנה לך הרגלים בריאים ויכולת התמודדות עם עומסים גם בזמנים קשים.

להפוך חלום לקריירה

אם הגעתם לכאן סימן שאתם לא סתם חובבנים , יש לכם תשוקה למשחק ואתם שואפים להצטיין בו , אז נעים מאוד אני רוני לופו סוכן שחקני כדורסל עם ניסיון של למעלה מ-20 שנה המקצוע שלי הוא לקחת את התשוקה שלכם למשחק ולהפוך אותה לקריירה מאות שחקנים ושחקניות ישראלים וזרים שעברו תחת ידיי משחקים היום בליגות הבכירות בישראל ומצליחים להגיע להישגים מכובדים ,

אם אתם גם חולמים לעשות קריירה בכדורסל אשמח לעזור לכם בתחילת הדרך, ולבנות לכם קריירה לתפארת ומי יודע אולי עוד תשחקו בנבחרת ..