ליגות כדורסל בישראל במבט על

ליגות כדורסל בישראל   

פעילות הכדורסל בישראל ענפה מאוד. דבר זה, מתבטא הן בהיקף השחקנים והשחקניות שנוטלים בכך חלק, הן בטווח הגילאים וגם מבחינה ארגונית, במבנה הליגות. במאמר שלפניכם, נציג את הליגות האלה בקצרה.

ליגות כדורסל בישראל – כדורסל נשים, גברים ונוער

במבט כללי, יש בכדורסל הישראלי ליגת על בכדורסל גברים, ליגת העל בכדורסל נשים, הליגה הלאומית, הליגה הארצית, ליגה א וליגה ב. כמו כן, ישנן ליגת תיכונים, ליגת נוער, ליגת נערים וילדים וליגת קט סל. הליגות השונות מספקות מסגרות פעילות לגברים ולנשים, אשר גם מאפשרות להתקדם בהדרגה עם הגיל והמיומנות. התקדמות זו, מתבטאת בניסיון שנצבר תוך כדי הפעילויות התחרותיות, בשיפור רמת המשחק ואף בהתקדמות מחובבים למקצוענים. ישנה התקדמות גם מבחינת התחרויות, עם אלופי ליגה ב שעולים לליגה א, אלופי ליגה א שעולים לליגה הארצית, אלופי ליגה ארצית שעולים לליגה הלאומית ולבסוף, אלופי הליגה הלאומית שמגיעים להתחרות במסגרת ליגת העל. היבטים רבים משפיעים על אופי הפעילות בליגות השונות. ככל שעולים ברמת הליגות, כך המשחקים מושכים יותר קהל ונוטים להיות יותר מקצועניים. כמובן, היכן שיש תקציבים גדולים יותר, גם קל יותר להגיע לרמות גבוהות, של השחקנים, המאמנים ואפילו מתקני הספורט שבהם משחקים.

מבנה הליגות השונות ובכלל כללים שונים לגבי פעילותן, הוא דבר דינאמי למדי. הם משתנים לאורך השנים, כולל לאחרונה בעקבות נושא ה"קורונה".

ליגות כדורסל בישראל   

ליגת העל בכדורסל

ליגת העל בכדורסל היא ליגה של מקצוענים, בה משתתפות נכון להיום 12 קבוצות. שיטת המשחק בליגה זו היא של שני סבבים, של 22 עד 26 מחזורים כל אחד. הקבוצות שהגיעו למקומות הראשונים מתחרות בבית העליון. האחרות משחקות בבית התחתון, כאשר שתי האחרונות במסגרת זו ירדו ליגה (לליגה לאומית) ושתי הראשונות במסגרת זו יעלו לסדרות רבע גמר. בקבוצות עשויים להיות וישנם לעתים קרובות גם שחקנים זרים. היחס המספרי בין הזרים למקומיים, הוא נושא שהיה שנוי במחלוקת לאורך השנים. הדברים הוכרעו לבסוף בהסכמים כגון "החוק הרוסי" ו"מתווה שרעבי".  יש גם כללים שנוגעים לגיל השחקנים: לפחות שחקן ישראלי אחד מתחת גיל 25, שני ישראלים שגילם מתחת ל-22 ולפחות ארבעה בוגרי מחלקות נוער.

ליגת העל בכדורסל נשים

כדורסל נשים אולי לא פופולארי כמו כדורסל גברים, אך גם בו רואים פעילות ענפה. ליגת העל בכדורסל נשים כוללת עשר קבוצות. שיטת המשחק היא תשעה משחקים כפול שני סבבים ואחר כך פלייאוף עליון ופלייאוף תחתון.

הליגה הלאומית

זו היא ליגת מקצוענים, בה משחקות 15 קבוצות. הקבוצות משחקות בכל עונה 28 משחקים כל אחת. בהמשך, ישנו רבע גמר בשיטת הטוב מחמישה משחקים, אחר כך חצי גמר באותה שיטה וגמר. אגב, בעקבות הגמר, גם הקבוצה הזוכה וגם הסגנית שלה, יעלו לליגת העל בכדורסל.

הליגה הארצית

ב"מקום טוב באמצע" במסגרת ליגות כדורסל בישראל בין ליגות העל והלאומית לליגות הנמוכות ביותר, נמצאת הליגה הארצית. זו היא ברובה ליגת כדורסל חובבים, אם כי בחלקה יש גם שחקנים שמקבלים תשלום. במסגרת הליגה הארצית יש "ליגה ארצית צפון" ויש גם "ליגה ארצית דרום".

ליגה א, ליגה ב

ליגה א מחולקת לפי מחוזות – צפון, שרון, מרכז, דרום. ליגה ב מחולקת ל-12 ליגות משנה אזוריות. ליגה ב היא אמנם החמישית בדרוג הליגות, אך עצם העובדה שגם שם יש פעילות רחבה למדי, אומר הרבה. נראה שהמשחק הזה נשאר פופולארי תמיד ותחרויות תמיד מעוררות עניין ודוחפות את הספורט קדימה.

ליגת הנוער בכדורסל וליגת קט סל

פעילות הנוער התחרותית בכדורסל בארץ, היא מסיבות שונות מצומצמת ביחס לזו של המבוגרים. עם זאת, גם ליגת הנוער בכדורסל מציעה פעילויות מעניינות וברמה גבוהה למדי. ישנה ליגת על לנוער עם כ-25 קבוצות. ישנם במסגרת ליגה זו משחקי עונה ובסופם פלייאוף. כמו כן, פועלת בארץ "ליגת התיכונים" (שגם היא בעצם ליגת נוער). בגיל צעיר יותר, פעילה עבור כיתות ה'-ו' ליגת קט סל. למי שלא מכיר, כאן מדובר לא רק על ליגה מיוחדת, אלא גם על משחק שונה למדי. זו היא בתמצית, גרסה של משחק הכדורסל הרגיל, אשר הותאמה מבחינות רבות לילדים. עם זאת, עדיין מדובר בספורט תחרותי וותיק, מאתגר ורציני בהחלט.

ליגות הכדורסל בישראל – סיכום קצר

עושר הפעילויות במסגרת ליגות הכדורסל בישראל נותן ביטוי לפופולאריות הרבה של ספורט זה בארץ בכלל. למעשה, הכדורסל היה ונשאר ספורט פופולארי למדי לאורך השנים. מגרשי כדורסל זמינים לציבור ברחבי הארץ. הציוד הדרוש בכדי לשחק זול ומצומצם יחסית. כתוצאה מכך, יתרונותיו השונים של הכדורסל כפעילות לשעות הפנאי, קידמו את העיסוק הרחב בו. עיסוק זה, דחף את הפעילות בליגות וגם ספציפית בכדורסל המקצועני. כך שיש כאן יחסי גומלין מפרים ומגוונים, באופן שרואים אולי רק בכדורגל. ולמי שחושב שכל הפעילות הזו לא מספיקה ושאין בארץ די ליגות לכדורסל, הנה עוד אחת לקינוח, בשביל שלא יהיה משעמם: הליגה למקומות עבודה. כן, גם שם יש כדורסל.

להפוך חלום לקריירה

אם הגעתם לכאן סימן שאתם לא סתם חובבנים , יש לכם תשוקה למשחק ואתם שואפים להצטיין בו , אז נעים מאוד אני רוני לופו סוכן שחקני כדורסל עם ניסיון של למעלה מ-20 שנה המקצוע שלי הוא לקחת את התשוקה שלכם למשחק ולהפוך אותה לקריירה מאות שחקנים ושחקניות ישראלים וזרים שעברו תחת ידיי משחקים היום בליגות הבכירות בישראל ומצליחים להגיע להישגים מכובדים ,

אם אתם גם חולמים לעשות קריירה בכדורסל אשמח לעזור לכם בתחילת הדרך, ולבנות לכם קריירה לתפארת ומי יודע אולי עוד תשחקו בנבחרת ..