הקשר שבין גנטיקה וכדורסל

גנטיקה וכדורסל

כבר מגיל צעיר אומרים לכם שיש לכם כישרון טבעי לכדורסל וכי אתם כמה רמות מעל כולם? נשאלת השאלה עד כמה לגנטיקה שלכם יש השפעה על העניין והאם היא זאת שתקבע בסופו של דבר כמה רחוק תגיעו בתור שחקני כדורסל. על הקשר שבין גנטיקה וכדורסל נדבר במאמר הבא.

גנטיקה וכדורסל – קשר בלתי נפרד 

כשאומרים על אדם שיש לו כישרון מולד, מתכוונים לכך שהוא מחזיק בשילוב של תכונות שכל אחת מהן מעניקה לו את היכולת לבצע משימות ופעולות שונות בצורה טובה הרבה יותר מהממוצע של האוכלוסייה. למשל, אדם שפשוט יודע מתמטיקה מבלי להשקיע בזה יותר מדי זמן וכמו כן, אדם שנולד עם יכולות קליעה וכדרור יוצאות דופן. כך שהקשר בין גנטיקה וכדורסל מתבטא בכך שמשהו בפרופיל הגנטי של אדם נותן לו יתרון מראש על פני כל השאר.

אילו תכונות גנטיות נדרשות עבור הצלחה בכדורסל?

ישנן מספר תכונות גנטיות ששילובן באדם מסוים יכול בהחלט לנבא התאמה טובה יותר לכדורסל והצטיינות בתור שחקן כדורסל:

  • גובה – זוהי למעשה התכונה הגנטית שרבים טוענים שהיא החשובה ביותר לשחקן כדורסל ונותנת לו יתרון אדיר על השאר.
  • כוח מתפרץ – היכולת להגיע למהירות נדרשת בפרק הזמן הקצר ביותר.
  • קואורדינציה – קשר יד עין, יכולת קליעה, כדרור וכו’.
  • הרכב ומבנה גוף – מה שיקבע את משקל הגוף, מה יהיה יחס השומן לשריר ואת צורת הגוף (מרכז כובד, רוחב כתפיים, אורך רגליים).
  • מחשבה (קוגניציה) – מה שכולנו מכנים בתור “ראיית משחק”.
  • רגישות לפציעות – עד כמה האדם רגיש לפציעות שכיחות בכדורסל כגון ברכיים, כתפיים, גב ועוד.
  • התאוששות מפציעות – פרק הזמן שלוקח לגוף להחלים מפציעות כאלו ואחרות.

כל התכונות שלעיל נקבעות על ידי אוסף של ביטויים של גנים שונים שקיימים בכל אחד מאיתנו.

השוני הגנטי ביננו הוא זה שמכתיב את מידת הנוכחות של כל תכונה, כיצד היא באה לידי ביטוי והאם היא מוצלחת ובולטת יותר מהממוצע הקיים באוכלוסייה. כל תכונה עשויה להיות מורכבת מעשרות, מאות ואולי אלפי גנים, אך חוקרים הצליחו לבודד מספר גנים מובילים שאפיון שלהם עשוי לנבא האם אדם נועד לגדולות בכדורסל. למעשה, על פי המחקרים, בין אם מדובר על שחקני כדורסל ובין אם על שחקניות כדורסל, אלו שמתאפיינים בכל התכונות האלו ברמה הגבוהה ביותר, פיזית ונפשית, הם אלו שבסופו של דבר גם מצליחים להגשים את החלום של קריירה מקצועית בתחום הכדורסל, כל עוד הם מתאמצים מספיק.

“אז נעשה בדיקה גנטית” – לא בדיוק

המחקר בתחום אכן מעוניין לקחת את כיוון הקשר שבין גנטיקה לכדורסל לשלב הבא – בדיקה גנטית לכל בעל כישרון שרוצה להיות שחקן מקצועי וחקירה של הפרופיל הגנטי שלו לשם קביעה האם הוא אכן אחד מאותם יחידי סגולה שיכול להפוך לשחקן כדורסל מקצועני, ויותר מזה, גם קביעה לגבי תפקיד בקבוצת כדורסל המתאים לו ביותר. בכך יהיה ניתן לחסוך עוגמות נפש רבות עבור מי שפשוט אינו מתאים גנטית. אך האם זה הכיוון הנכון? ובכן, העובדות מראות שגם מי שמבחינה גנטית אינו בעל הנתונים  להיות שחקן מקצועי ולהגיע רחוק, אינו צריך להתייאש, כמו שגם מי שרוב התכונות הגנטיות הטובות לצידו, אינו יכול לנוח על זרי הדפנה ולחשוב שיהפוך לכוכב כדורסל ישראלי. נדרשת עבודה מאומצת והתמדה על מנת להצליח לפתח קריירה מקצועית בענף הכדורסל ולעיתים מה שלא נתנה הגנטיקה, ניתן להשיג בעבודה קשה וזיעה מרובה. 

גנטיקה וכדורסל – וגם סוכן שמבין עניין!

בנוסף, על מנת לגשר על הפער בין “השחקן הרגיל” ל-“שחקן המושלם”, מומלץ מאוד להיעזר באנשי מקצוע דוגמת מאמנים אישיים, רופאי ספורט, דיאטנים, פסיכולוגים, אנליסטים מתחום הספורט וכמובן סוכן שחקנים מקצועי, שידחוף ויכוון את הקריירה שלכם למקום הרצוי, יסייע לכם בחתימה על חוזה בקבוצה שמתאימה לכם ושיעמוד לצידכם גם במקרה של פציעות קשות. הגנטיקה אומנם בהחלט יכולה לסייע לכם, אך כך גם ההתמדה והבחירות שתעשו בדרך בכל הקשור לאנשי המקצוע שילוו אתכם. 

שיהיה בהצלחה!

להפוך חלום לקריירה

אם הגעתם לכאן סימן שאתם לא סתם חובבנים , יש לכם תשוקה למשחק ואתם שואפים להצטיין בו , אז נעים מאוד אני רוני לופו סוכן שחקני כדורסל עם ניסיון של למעלה מ-20 שנה המקצוע שלי הוא לקחת את התשוקה שלכם למשחק ולהפוך אותה לקריירה מאות שחקנים ושחקניות ישראלים וזרים שעברו תחת ידיי משחקים היום בליגות הבכירות בישראל ומצליחים להגיע להישגים מכובדים ,

אם אתם גם חולמים לעשות קריירה בכדורסל אשמח לעזור לכם בתחילת הדרך, ולבנות לכם קריירה לתפארת ומי יודע אולי עוד תשחקו בנבחרת ..