חוסן מנטלי – היבט חשוב לכל ספורטאי

חוסן מנטלי

כאשר שואלים את מיטב מומחי הספורט הקבוצתי דוגמת כדורסל מהם המרכיבים אשר הופכים שחקן מקצועני לטוב יותר?, נושא החוסן המנטלי עולה חדשות לבקרים. מהו אותו חוסן מנטלי המבדיל בין שחקנים טובים לכאלו שייכנסו להיכל התהילה? כיצד אימונים מנטליים עשויים לשפר את הנושא אצל כל שחקן כדורסל וספורטאי בכלל? ומה הקשר בין מנטליות בספורט לבין סוכנות שחקנים מקצועית? על כל אלו ועוד נדבר בכתבה זו.

אז מהו חוסן מנטלי?

חוסן מנטלי מוגדר כיכולתו של אדם להתמודד עם מצבי משבר, כישלונות ומצוקה. מדובר במושג מתחום הפסיכולוגיה החיובית, אשר קשור למגוון תכונות ומאפייני אדם, בראשם יעילות עצמית, הסתגלות לשינויים, יציאה מהירה ויעילה ממשברים ועוד.  כיצד אלמנטים אלו באים לידי ביטוי בענפי הספורט המקצועני, לרבות ענף הכדורסל? ובכן, ב-2 דרכים עיקריות:

  • יציאה ממשברים, התאוששות מכישלונות: אין שחקן כדורסל, גדול ככל שיהיה, שהקריירה שלו מלווה רק בניצחונות, תצוגות אישיות מרשימות וסלי ניצחון בשנייה האחרונה. מייקל ג’ורדן האגדי אמר פעם שהוא הפך להיות כוכב גדול דווקא בזכות מאות ההפסדים ואלפי ההחטאות שחווה לאורך הקריירה. כאן נבחנת גדולתו של שחקן – ביכולת להגיע למשחק חדש, יומיים לאחר שהחטיא בשנייה האחרונה וגרם להפסד קבוצתו, ולשחק כאילו כלום לא קרה.
  • הסתגלות לשינויים: שינויים הם חלק בלתי נפרד מקריירת הכדורסל של כל שחקן. בראש ובראשונה, שינוי בקבוצה בה השחקן משחק, ולצד זה – שינויים בצוות האימון, בשחקנים, בתנאים, בדרישות המקצועיות ועוד. חוסן מנטלי ברמה גבוהה הופך את ההסתגלויות הללו לקלות ומהירות.

האם וכיצד ניתן לשפר חוסן מנטלי בספורט?

כאמור, חוסן מנטלי בספורט מהווה לעתים את ההבדל בין הצלחה לכישלון, והמחשבה שחוסן מנטלי הינו עניין מולד שלא ניתן לשינוי או שיפור הינה שטות גמורה. המציאות, וודאי בתחום הספורט, מוכיחה בדיוק את ההיפך: בעזרת אימונים ממוקדים בנושא, תוך שילוב טכניקות שונות, ניתן לשפר באופן ניכר (ובטווח זמן קצר באופן יחסי) את הפן המנטלי אצל כל שחקן וספורטאי, כולל שחקנים בשלהי הקריירה או כאלו שסובלים מחוסן מנטלי נמוך במיוחד.

בעזרת אימון מנטלי בספורט, מסתייע לספורטאים להסיר מחסומים מנטליים אשר מונעים מהם למצות את פוטנציאל היכולת שלהם ולהגיע לרמות הביצוע הגבוהות ביותר של ספורטאי מצטיין. לעתים מדובר בתהליך ממושך, אשר לב ליבו אורך חודשים ספורים, בעוד השימור וה-“תחזוקה” שלו מתפרסות לאורך רוב שלבי הקריירה, ואילו אצל ספורטאים אחרים מדובר בתהליך קצר וממוקד יותר. כך או כך, מדובר בתהליך אשר שינה את הלך הקריירה של כדורסלנים וספורטאים רבים, עם אחוזי הצלחה גבוהים במיוחד.

מה בין חוסן מנטלי לכדורסל?

אימונים מנטליים לטובת יצירת חוסן מנטלי הם חלק בלתי נפרד ממערך האימון של מרבית הקבוצות המקצועניות בענף הכדורסל. ההבנה לגבי חשיבות הנושא חלחלה לכדורסל הישראלי לפני שנים לא רבות, מתוך הבנה שכיום כל שחקן, ואין זה משנה איזה תפקיד בקבוצת כדורסל הוא משחק, זקוק לתעצומות נפשיות יותר מאי פעם.

עם עונות ארוכות ומייגעות הכוללות לעיתים 70-80 משחקים וזמני פגרה קצרים, עם עליות וירידות רבות לאורך הדרך, עם פציעות ומשברים משמעותיים, והכל תוך כדי האתגרים הטמונים במרקם הקבוצתי, אין זה פלא כי קבוצות כדורסל רבות מעסיקות גם מאמן מנטלי שצמוד לשחקני הקבוצה ויכול לזהות ולטפל בזמן אמת בנפילות מנטליות. 

סוכנות כדורסל – הסוד הנוסף לחוסן מנטלי

בכדי להשלים את התמונה המלאה של קריירה משגשגת המתאפיינת גם עם חוסן מנטלי מרשים, יש חתיכה אחת נוספת לפאזל: סוכן שחקנים. לכל כדורסלן מקצועני בימינו סוכן שחקנים צמוד, אבל רק הטובים ביותר יצליחו לספק לכם את כלל הכלים להצלחה: קבוצה המתאימה עבורכם, תנאי שכר ועבודה ההולמים את כישוריכם, ומועדון מקצועני ורציני העוטף את השחקנים, בין השאר באמצעות אימונים מנטליים. סוכן מקצועי גם יהיה מקושר למאמנים מנטליים מצויינים ויוכל לקשר אתכם אליהם על מנת שתשפרו את החוסן המנטלי שלכם גם באמצאות אימוניים אישיים.

שיהיה בהצלחה!

להפוך חלום לקריירה

אם הגעתם לכאן סימן שאתם לא סתם חובבנים , יש לכם תשוקה למשחק ואתם שואפים להצטיין בו , אז נעים מאוד אני רוני לופו סוכן שחקני כדורסל עם ניסיון של למעלה מ-20 שנה המקצוע שלי הוא לקחת את התשוקה שלכם למשחק ולהפוך אותה לקריירה מאות שחקנים ושחקניות ישראלים וזרים שעברו תחת ידיי משחקים היום בליגות הבכירות בישראל ומצליחים להגיע להישגים מכובדים ,

אם אתם גם חולמים לעשות קריירה בכדורסל אשמח לעזור לכם בתחילת הדרך, ולבנות לכם קריירה לתפארת ומי יודע אולי עוד תשחקו בנבחרת ..