אימון כדורסל – החשיבות והדגשים

חוסן מנטלי

לכל שחקן כדורסל מקצועני בישראל ובעולם קריירה משלו עם מאפיינים ייחודיים והבדלים מהותיים מזו של חברו לקבוצה ולענף. אבל יש עניין משותף לכולם: לכל שחקני הכדורסל שעות אימון ארוכות יותר מאשר שעות משחק. המסקנה, אפוא, ברורה: אימונים מקצועיים, איכותיים, כאלו שבאמת מקדמים את השחקן הן כאינדיבידואל והן כחלק מההווי המקצועי של הקבוצה, הם חלק בלתי נפרד מקריירה משגשגת. על החשיבות של אימון כדורסל והדגשים החשובים במהלכו, נדבר מייד.

אימון כדורסל – קודם כל, גישה

כל ספורטאי מצטיין מכל ענף תחרותי שהגיע להישגים מרשימים התאפיין במרכיב אחד בולט: גישה מקצועית, נכונה, חרוצה ובוגרת כלפי כל נושא האימונים. גם בכדורסל המצב דומה. שחקן צעיר אשר רוצה באמת להפוך את האהבה שלו למשחק הכדורסל לקריירה רווחית ומצליחה, חייב להגיע לכל אימון בשיא המוטיבציה והדריכות, עם נכונות להשתפר וללמוד, לעבוד על האלמנטים הדורשים חיזוק, ולהתייחס לכל אימון כדורסל כעוד שלב בדרך אל המטרה. רבים השחקנים המוכשרים שהסתפקו בקריירה קצרה או כזו שלא הותירה חותם משמעותי, אך ורק בגלל גישה רופסת כלפי אימונים. אל תהפכו להיות חלק מאותם שחקנים.

רמת אימון גבוהה

אין תפקיד בקבוצת כדורסל חשוב יותר מאשר המאמן והדבר מתבטא היטב בכל נושא האימונים. גם כאן פערי הידע, הרצון וכן, גם שוב עניין הגישה, משמעותיים בין מאמנים שונים. מאמן מקצועי וטוב הוא כזה הרואה בכל אימון הזדמנות לשפר ולקדם את שחקניו כיחידים ואת הקבוצה כמכלול. זהו מאמן שיודע הכול על השחקנים שלו, שמוכן להשקיע אקסטרה מאמץ כדי לשפר את האלמנטים הנדרשים בהם, אחד שמאמין בלמידה מתמדת ושהסבלנות וההשקעה בסופו של דבר משתלמים. האם המאמן בקבוצה שלכם מתאים לתיאור הזה?

הדגשים של אימון כדורסל איכותי

אז מה מבדיל בין אימון כדורסל מתקדם, מקצועי ואיכותי לכזה שאינו? הנה מספר דגשים חשובים:

  • כשהאישי פוגש את הקבוצתי – הגדולה של אימון היא להצליח לייצר בידול בין שלל המרכיבים הקבוצתיים. זה לא פשוט, כי בכל קבוצה ובכל רגע נתון יש שחקן שנדרשת עבודה איתו על הקליעה ממרחק, אחר שלא מספיק אגרסיבי בהגנה ושלישי שמשבש את הקצב והזרימה ההתקפיים. מה לעשות, יש יותר שחקנים ממאמנים, כך שבשורה התחתונה אימון כדורסל טוב הוא כזה שמצליח לגעת בנקודות האישיות של השחקנים הנדרשים לכך.
  • עבודה על מספר מרכיבים – אי אפשר לעבוד על הכול בכל אימון, אבל כן חשוב שהאימון יכיל התייחסות לפרמטרים שונים של המשחק. זכרו שבאימון טוב קיימת תמיד למידה קבוצתית (לדוגמא: כשעובדים עם שחקן אחד על טכניקת הקליעה, גם אחרים לומדים מכך). חשוב, אם כך, להימנע מאימונים הומוגניים מדי הנוגעים באספקטים מעטים מדי במשחק.
  • קצת דומה, קצת שונה – כדי לשמור על רמת מוטיבציה גבוהה של השחקנים במהלך אימון כדורסל, חשוב לגוון, לחדש, לרענן. אם כל אימון ייראה בדיוק כמו הקודם שהיה והבא שיגיע, הסבירות לפגיעה במוטיבציית השחקנים וכפועל יוצא – באיכות האימון, גבוהה.
  • שימוש בטכנולוגיה – כיום ישנם אינספור עזרים טכנולוגיים שמאפשרים לנתח משחקים ואימונים באופן מדויק וכדאי מאוד להשתמש בהם. ביניהם צילומי וידאו מתקדמים (ניתן לנתח באמצעותם, למשל, אחוזי קליעה לפי מיקומי זריקות), מערכות מבוססות GPS לבחינת נתונים פיזיים (מרחק ריצה כולל, מהירות ממוצעת, כמות ספרינטים), עזרים רפואיים להגברת קצב התאוששות והחלמה ועוד.

נקודות חשובות נוספות להעברת אימון כדורסל איכותי: אווירה רצינית אך נינוחה, התייחסות לסרגל מאמצים, יצירת תחרותיות, יצירתיות והיעדר קיבעון מחשבתי.

התקשרות עם סוכנות שחקנים טובה בדרך לאימונים ברמה גבוהה

שחקנים בראשית דרככם? תשאלו כל שחקן ותיק: בחירה בסוכנות שחקנים מקצועית, טובה ומנוסה תגדיל את סיכוייכם להגיע לקבוצה שבה האימונים מתנהלים ביד רמה בכל עת. סוכנות איכותית אף תוכל לקשר אתכם עם מאמנים אישיים מעולים, כך שתוכלו להשתפר גם מחוץ למסגרת האימונים הקבוצתית באמצעות אימון כדורסל מדויק ופרטני שנבנה במיוחד עבורכם. את החשיבות של העניין אתם כבר יודעים… שיהיה בהצלחה!

להפוך חלום לקריירה

אם הגעתם לכאן סימן שאתם לא סתם חובבנים , יש לכם תשוקה למשחק ואתם שואפים להצטיין בו , אז נעים מאוד אני רוני לופו סוכן שחקני כדורסל עם ניסיון של למעלה מ-20 שנה המקצוע שלי הוא לקחת את התשוקה שלכם למשחק ולהפוך אותה לקריירה מאות שחקנים ושחקניות ישראלים וזרים שעברו תחת ידיי משחקים היום בליגות הבכירות בישראל ומצליחים להגיע להישגים מכובדים ,

אם אתם גם חולמים לעשות קריירה בכדורסל אשמח לעזור לכם בתחילת הדרך, ולבנות לכם קריירה לתפארת ומי יודע אולי עוד תשחקו בנבחרת ..