תזונה לספורטאי – מה חשוב לדעת? 

תזונה לספורטאי

כל עבודה מתאפיינת בכלי עבודה. עבור ספורטאים, כלי העבודה הוא בדרך כלל הגוף ועל כן הם חייבים להקפיד לשמור עליו במצב מעולה, ובין היתר להקפיד על תזונה נכונה שמותאמת לצרכים שלהם, כמי שגופם נדרש למאמץ אינטנסיבי. מה כדאי לדעת על תזונה לספורטאי? 

מהי החשיבות של תזונה לספורטאי? 

המזון והשתייה הם הדלק של הגוף שלנו. הם מספקים לנו אנרגיה, חומרי בניין, נוזלים, ויטמינים, ועוד – כל מה שצריך על מנת לשמור על תפקוד גופני תקין. מכאן עולה שעבור כל אדם תזונה נכונה היא דבר חשוב, אך עבור ספורטאים, ובפרט עבור מי שבוחרים בספורט כקריירה, היא חשובה במיוחד. תזונה לספורטאים מסייעת להם לשמור על המסוגלות והכוח של גופם, שנדרש לעומס משמעותי לאורך זמן ולעתים קרובות – בזמן אימונים, בזמן תחרויות ובזמן משחקים. לפיכך תזונה וספורט שלובים זה בזה. 

תזונה לספורטאים – מאפיינים כלליים

אבן הבניין הבסיסית של הגוף האנושי היא חלבון, וחומר הדלק האנושי הוא פחמימה. אצל ספורטאים, ובפרט מי שהינו ספורטאי מקצועי או ספורטאי מצטיין, הגוף נדרש לבנייה מחודשת של השרירים בתדירות גבוהה יותר. זאת משום שבאימונים תכופים ובפרט באימונים בעצימות גבוהה יש גם פירוק של רקמות שריר. לפיכך, חלק מהותי של תפריט תזונה לספורטאי יכלול הרבה חלבונים ופחמימות כדי לאפשר לגוף להתאושש אחרי אימון ולבנות את השריר מחדש. בנוסף, חשוב לזכור שספורטאים מוציאים יותר אנרגיה, בפער משמעותי ממי שאינו עוסק בפעילות גופנית באופן שגרתי. לכן, הם נדרשים למכסת קלוריות יומית גבוהה יותר על מנת שלא לאותת לגוף כניסה למצוקה ורעב.  

מאפיינים גופניים המשפיעים על תזונה נכונה לספורטאים

אז נכון, יש מאפיינים כלליים שרלוונטיים לכל הספורטאים, אבל ברור שיש הבדלים פיזיים בין בני אדם המשפיעים על התזונה הרצויה עבורם, ועל תזונה ספורטיבית שתתאים להם. למשל, גברים זקוקים על פי רוב ליותר קלוריות מנשים, ואנשים בעלי מסת גוף גדולה נזקקים לתזונה שונה מאנשים רזים וקטני קומה. לכן, למשל, נצפה להבדל בין תזונה שמותאמת לאדם גבוה ופעמים רבות מאסיבי כמו שחקן כדורסל, ובין אישה נמוכה וצנומה כמו מתעמלת אמנותית. הבדלים אחרים יכולים להיות קשורים למצב בריאותי או גם לסיטואציה ספציפית בחייו של הספורטאי. למשל, אצנים או רצי מרתון משנים את התפריט שלהם כאשר הם לפני ריצה תחרותית או אחריה. 2

חשיבותה של שתייה מרובה עבור ספורטאים

מלבד המזון המתאים, כל אדם זקוק להרבה מים כדי לשמר מצב בריאותי וגופני תקין. עבור ספורטאים, שנמצאים בעומס פיזי ולפעמים עומס פיזי מתמשך, דרישה זו חשובה עוד יותר. כולנו מכירים את הסיטואציה של טיול ארוך במדבר, וכמה חשוב לשתות בו בזמן שהולכים, מטפסים, יורדים… עבור ספורטאים זו שגרה ואורח חיים. למשל, מי שיש לו תפקיד בקבוצת כדורסל עשוי למצוא את עצמו בסיטואציה של מאמץ פיזי רציני לזמן ממושך, פעם ולפעמים פעמיים בשבוע, ובלי לשתות לעתים תכופות הגוף עשוי להתייבש. לכן חשוב מאוד לשתות לפני, במהלך ואחרי אימונים, משחקים או תחרויות, בפרט אם הם ממושכים. 

תזונה וספורט – שילוב בלתי נפרד

תזונה נכונה היא חלק בלתי נפרד משגרת חייו של ספורטאי או ספורטאית מקצועיים. בין אם מדובר באתלטים, שחקני קבוצה, ספורטאים יחידניים – כל ענף ספורט ומאפייניו דורש מהמתאמן ומהספורטאי המקצועי את העומס הפיזי ואת המאמץ. בהתאם לכך, בכל אחד מהם יש חשיבות קריטית להעניק לגוף את חומרי הבניין שהוא זקוק להם. מבלי לשמור על תזונה נכונה, הגוף עלול להינזק או להיות פחות עמיד לאימונים אינטנסיביים, מה שעלול לקצר את הקריירה של הספורטאי או הספורטאית ולמנוע מהם להגשים את מלוא הפוטנציאל שלהם. 

לסיכום

ספורטאים, גם חובבים ובוודאי שמקצוענים, נדרשים לשמור על גופם. לשם כך, חשוב בין היתר להקפיד על דיאטה מאוזנת המותאמת לצרכים של אדם המרבה להתאמן ולהעמיד את עצמו במאמץ גופני. חשוב גם לזכור את ההבדלים בין מצבים גופניים שונים ובין ענפי ספורט שונים,  שכן יש בהם כדי להשפיע משמעותית על התזונה הרלוונטית שתועיל לכל אחד ואחת מהספורטאים השונים. 

 

להפוך חלום לקריירה

אם הגעתם לכאן סימן שאתם לא סתם חובבנים , יש לכם תשוקה למשחק ואתם שואפים להצטיין בו , אז נעים מאוד אני רוני לופו סוכן שחקני כדורסל עם ניסיון של למעלה מ-20 שנה המקצוע שלי הוא לקחת את התשוקה שלכם למשחק ולהפוך אותה לקריירה מאות שחקנים ושחקניות ישראלים וזרים שעברו תחת ידיי משחקים היום בליגות הבכירות בישראל ומצליחים להגיע להישגים מכובדים ,

אם אתם גם חולמים לעשות קריירה בכדורסל אשמח לעזור לכם בתחילת הדרך, ולבנות לכם קריירה לתפארת ומי יודע אולי עוד תשחקו בנבחרת ..