מתמטיקה על מגרש הכדורסל

מתמטיקה וכדורסל

בשנת 2011 יצא לאוויר העולם סרט בכיכובו של בראד פיט בשם “מאני בול” ובמרכז עלילתו – כיצד שימוש מושכל ויעיל בנתונים סטטיסטיים, עשוי לשפר את ביצועיהם של שחקני ספורט, וכפועל יוצא – של קבוצות ספורט. אמנם בסרט המצליח דובר על ענף הבייסבול הפופולרי בארצות הברית, אך עיקרי דבריו מתאימים גם לענף הכדורסל רווי הנתונים והסטטיסטיקות. שחקני כדורסל, רוצים לדעת כיצד תוכלו לנצל את הקידמה הטכנולוגית ועולם המתמטיקה למיקסום הפוטנציאל שלכם וליצירת קריירה מצליחה לאורך זמן? המאמר הבא מיועד במיוחד בשבילכם.

המתמטיקה של פעם 

עד לפני עשור או שניים, השימוש במתמטיקה לטובת חישוב סטטיסטיקות במשחק הכדורסל הסתכם, פחות או יותר, בכמה קלע השחקן מתוך כמה זריקות (ל-2, ל-3 ומקו העונשין), כמה ריבאונדים קטף, כמה אסיסטים מסר וכמה כדורים איבד. אלא שהמאה ה-21 הפכה לתור הזהב של סטטיסטיקת הכדורסל. הדבר מתבטא בהיבטים רבים, כמו חישוב מדד הפלוס מינוס (המתאר בכמה קבוצתו של השחקן הובילה/פיגרה בזמן שהותו על המגרש), חישוב מדד היעילות PIR (חיבור של מספר נתונים סטטיסטיים חיוביים כמו נק’, ריב’, אס’, חטיפות וחיסור של מדדים שליליים ביניהם איבודים, החטאות, עבירות ועוד) ובעוד מגוון סטטיסטיות שעלולות להיראות אזוטריות וחסרות חשיבות, אך בפועל יכולות לתרום לשיפור הביצועים של השחקנים שעל המגרש. 

כיצד מתבצע איסוף הנתונים?

באופן טבעי, עולם המחשבים והטכנולוגיה הינו מוטיב מרכזי בתהליך המתמטיקה על מגרש הכדורסל. בליגת ה-NBA, למשל, מרשתת אחת החברות הגדולות בתחום את כל מגרשי הקבוצות בקרוב לשלושים מצלמות, אשר עוקבות באופן הדוק אחרי כל שחקן. גם באירופה ובישראל איסוף הנתונים מבוסס על צילום רב-ממדי, אם כי במספרים נמוכים יותר. הטכנולוגיה המתקדמת, אפוא, היא הגורם העיקרי לכך שבתוך שנים לא רבות, סטטיסטיקות הכדורסל הפכו מעניין שולי לנושא כה משמעותי. תוסיפו לכך שהשמועה על התרומה של השימוש בנתונים לשיפור היכולות פרצה כמו אש בשדה קוצים, ותבינו מדוע כמעט כל קבוצה מקצוענית שמכבדת את עצמה מעסיקה אוספי נתונים ואנליסטים למיניהם, שתפקידם לבנות מודלים סטטיסטיים לטובת הצוות המקצועי.  

כיצד מתמטיקה עשויה לשפר אתכם כשחקנים?

אם אתה שחקן כדורסל בראשית דרכך, כדאי שתבין כיצד כל המספרים והנתונים עשויים לסייע לך במהלך הקריירה:

  • יעילות מהלכים: תוכל לגלות מה האופן הנכון ביותר עבורך ליצירת סלים (פיק אנד רול, מהלכי פוסט אפ, התקפות מעבר, חסימות כפולות וכו’).
  • שיפור הגנתי: שלל סטטיסטיקות מבוססות הגנה יסייעו לך להבין כיצד להפוך להיות שומר שממרר את החיים של היריבים שלו.
  • מיקום נקודות הקליעה וההחטאה: תוכל לראות מאילו עמדות ומצבים במהלך המשחק אתה קולע באחוזים גבוהים ומאילו לא. כך תוכל לשפר את בחירת הזריקות שלך.

מעבר לזאת, עוד מגוון אדיר של נתונים סטטיסטיים יוכלו להעניק לך תמונת מראה מהימנה לגבי הביצועים שלך, אין זה משנה איזה תפקיד בכדורסל אתה ממלא על המגרש, שבאמצעות ניתוח מקצועי שלהם, יובילו אותך לפסגות מקצועיות רבות.

סוכנות שחקנים – שער הכניסה שלך לעולם המתמטיקה של הכדורסל

עשרות אנשי מקצוע מקיפים כל שחקן וקבוצת כדורסל, כשלכל אדם הממלא תפקיד, משמעות רבה בהרכבת הפאזל המוביל לניצחונות והישגים. אחד מאותם אנשי מקצוע שמשמעותיים לקריירה שלכם הינו סוכן שחקנים. מעבר לתפקידים הברורים מאליהם שלו – מציאת קבוצה מתאימה, מיקסום תנאי החוזה, הבטחת העתיד המקצועי והכלכלי, הגנה בזמן פציעות ועוד – לסוכן שחקנים בימינו תפקיד עקיף נוסף: קישור השחקנים המיוצגים על ידו לאנשי המקצוע המובילים בתחום, לרבות אנליסטים מקצועיים שיהפכו את המספרים ה”יבשים” לגרף שיפור מקצועי בלתי פוסק.

סוכנות “רון ספורט” הוותיקה מייצגת מאות שחקנים מקצוענים בישראל ומקושרת היטב עם הנהלות הקבוצות, הצוותים המקצועיים ועם אנליסטים מקצועיים ומובילים בתחומם. חלק בלתי נפרד מהייצוג שלנו הוא קישור עם אותם אנשי מקצוע מוכשרים, כך שתוכלו לקבל מהם את כל הכלים הנדרשים בדרך לקריירה ארוכה ומוצלחת ולנצל את עולם המתמטיקה והנתונים הסטטיסטיים על מנת להשתפר בכל אספקט של המשחק. מוזמנים ליצור איתנו קשר ונצא לדרך. 

להפוך חלום לקריירה

אם הגעתם לכאן סימן שאתם לא סתם חובבנים , יש לכם תשוקה למשחק ואתם שואפים להצטיין בו , אז נעים מאוד אני רוני לופו סוכן שחקני כדורסל עם ניסיון של למעלה מ-20 שנה המקצוע שלי הוא לקחת את התשוקה שלכם למשחק ולהפוך אותה לקריירה מאות שחקנים ושחקניות ישראלים וזרים שעברו תחת ידיי משחקים היום בליגות הבכירות בישראל ומצליחים להגיע להישגים מכובדים ,

אם אתם גם חולמים לעשות קריירה בכדורסל אשמח לעזור לכם בתחילת הדרך, ולבנות לכם קריירה לתפארת ומי יודע אולי עוד תשחקו בנבחרת ..