למה אתם צריכים סוכן שחקנים? כנסו לגלות

מבחוץ, עולם הכדורסל נראה נוצץ, עם הרבה תהילה, כסף, ותחרותיות בריאה. אבל מאחורי הקלעים, הדברים הרבה יותר מורכבים ממה שהם נראים – חוזים לא הוגנים, הסתרת אינפורמציה ממשפחות של שחקנים צעירים ואפילו תביעות משפטיות.

אז.. היי, אני רוני לופו, בעלי סוכנות שחקני הכדורסל רון ספורט. אני מייצג שחקנים ושחקניות מובילים בישראל ובאירופה כבר 20 שנים, ואם יש משהו  שלמדתי לאורך הקריירה שלי הוא שכל שחקן – צעיר או מבוגר – צריך סוכן. אז מה אתם כשחקני כדורסל צריכים לדעת כדי להצליח לבנות לעצמכם קריירה משגשגת, ולמה זה כל כך חשוב שיהיה לכם סוכן שחקנים שילווה אתכם לאורך הדרך?

רוצים להתפתח מקצועית? אתם חייבים סוכן שחקנים

 נתחיל מהדבר ה”קל” – הפן המקצועי. הסוכן בעצם מייצג ומשווק אותך מול הקבוצות, ומוצא עבורך את הקבוצה המתאימה. למה כל כך חשוב לבחור קבוצה עם סוכן מקצועי ומנוסה? כי כדי שתוכלו להתקדם ברמה המקצועית, אתם חייבים לשחק בקבוצה שבה יהיה לכם מקום להתפתח.

העבודה של הסוכן היא להתאים לך קבוצה כזו, שגם תציב בפנייך אתגר ותספק לך ניסיון בעל ערך. מצד שני, הקבוצה שלך גם לא אמורה להיות ברמה גבוהה מדי – מה שישאיר אותך על הספסל חצי מהעונה, ותפגע לך בקריירה במקום לקדם אותך.

יש לך זכויות – סוכן שחקנים דואג שתקבל אותן

עכשיו בואו נדבר על הצד הקצת יותר קשוח של העולם הזה. בסופו של דבר, שחקנים ושחקניות צריכים להבין שקבוצת כדורסל היא עסק לכל דבר ועניין. הקבוצה שומרת על האינטרסים שלה – היא רוצה להרוויח כמה שיותר ולהוציא כמה שפחות, לסגור חוזה שמשחק לטובתה ולהבטיח לעצמה מינימום נזקים במקרי קיצון, כמו פציעות של השחקנים, למשל.

אם תעבדו לבד, בלי סוכן שחקנים, יהיה לכם קשה מאוד להגן על האינטרסים שלכם בצורה מוצלחת מול קבוצה משופשפת ומקצועית, בטח ובטח אם אתם שחקנים או שחקניות צעירים.

אלא אם אתם יוצאי דופן בצורה בלתי רגילה, גם אתם וגם ההורים שלכם לא מודעים לחובות והזכויות שלכם כשחקני כדורסל. אבל אני לא מדבר רק על פנסיה ותלושי שכר – במקרים רבים התוצאה של עבודה בלי סוכן שחקנים יכולה להיות משמעותית מאוד, כאשר פציעות שלא מכוסות על ידי הקבוצה היא רק דוגמה אחת להשלכות האפשריות של מהלך כזה.

החוזה הוא רק ההתחלה

יכול להיות שאתם חושבים ששחקני כדורסל צריכים סוכן שחקנים מקצועי בעיקר בשביל המשא ומתן על תנאי החוזה שלהם, ושאם יש להם ראש לעסקים – הם לא צריכים את שירותיו של סוכן שחקני כדורסל. תנו לי לספר לכם סוד – חתימת החוזה שלכם היא רק ההתחלה. במציאות, רוב העבודה של סוכני שחקנים היא במהלך עונת המשחקים.

יש סיבה ששחקנים עובדים עם סוכנויות שחקנים מובילות או סוכן שמלווה אותם לכל אורך התהליך. התפקיד שלי כסוכן הוא להיות זה שנלחם בשביל השחקן בלי הפסקה, וזה מתחיל בדברים הגדולים כמו סגירת חוזה הוגן עם הקבוצה, וממשיך לטיפול בעניינים “קטנים” כמו בעיות בדירה שניתנה לכם כחלק מאותו החוזה.

אגב, הדוגמה הזו היא לא סתם דוגמה… אחד השחקנים שאני מייצג קיבל מהקבוצה שלו דירה, בהתאם לחוזה שלו. כשהגיע לדירה, הוא גילה שהיא הגיעה ללא חיבור לאינטרנט ואם זה לא מספיק, אז המיטה שבחדר השינה הייתה באורך של 1.90 מטר – והשחקן בגובה 2.10 מטר.

העבודה שלי במקרה הזה היא לדאוג שהשחקן יקבל את מה שמגיע לו כמה שיותר מהר, ולמקרה שתהיתם – יש לי עוד המון דוגמאות למקרים דומים.

?אם יש חוקים למה צריך סוכן שחקנים

 

לצערנו, עולם הספורט הישראלי לא ממש מסודר ולא תמיד מתנהל בצורה הגונה ונקייה. במקרים רבים השחקנים לא יודעים את הזכויות שלהם, ולהורים של שחקנים צעירים אין מושג מה התקנות. זה ממש ממש לא נדיר שקבוצות מנצלות את המצבים האלו לטובתן.

רוצים דוגמה? שחקנים לא יודעים שאם הם משחקים אצל קבוצה עד גיל 18 ולא חתמו חוזה שמאגד את הזכויות שלהם עם הקבוצה – הם פחות או יותר אכלו אותה, ותסלחו לי על הביטוי.

מה זה אומר? בואו נגיד שיש שחקן כוכב, באמת, תותח רציני שיצליח מאוד ויגיע לרמות גבוהות. אם השחקן הזה לא לקח סוכן שחקנים וחתם חוזה רשמי שמגן על השחקן עם הקבוצה שלו עד גיל 18, הקבוצה הזו יכולה לעשות איתו פחות או יותר מה שהיא רוצה. להשאיר אתכם במועדון גם כשקיבלתם הצעות או לשחרר אתכם באמצע העונה זה במקרה הטוב – הקבוצה יכולה להפוך אתכם גם לנערי המים של המועדון.

אבל רגע אם נחזור לרמה בסיסית יותר, המון שחקנים אפילו לא מקבלים את מה שמגיע להם, ולמרות שיש חוקים הם פשוט לא נאכפים. שחקנים ושחקניות כדורסל לא מקבלים תלוש שכר כמו שצריך, לא מפרישים להם כספים לפנסיה, לא מבטחים אותם בפני פציעות.

לדאוג לכל הדברים האלו זה חשוב לא פחות מלעבוד קשה על המגרש. אתם כשחקנים ושחקניות, מתחילים או מנוסים, חייבים לדאוג לעתיד שלכם ולזכויות שלכם. העבודה שלנו בתור סוכנות שחקנים, היא לעזור לכם לקבל את הזכויות שלכם, לבנות לכם את העתיד שמגיע לכם, ולאפשר לכם למצות את הפוטנציאל הגלום בכם ולהפוך לשחקנים הכי טובים שאתם יכולים להיות.

המשיכו לקרוא אודות החשיבות של סוכן שחקנים בכתבה הכה חשובה שמתארת את התלאות שעובר ספורטאי צעיר בישראל – https://www.ynet.co.il/sport/article/SyJ00fIjXP

להפוך חלום לקריירה

אם הגעתם לכאן סימן שאתם לא סתם חובבנים , יש לכם תשוקה למשחק ואתם שואפים להצטיין בו , אז נעים מאוד אני רוני לופו סוכן שחקני כדורסל עם ניסיון של למעלה מ-20 שנה המקצוע שלי הוא לקחת את התשוקה שלכם למשחק ולהפוך אותה לקריירה מאות שחקנים ושחקניות ישראלים וזרים שעברו תחת ידיי משחקים היום בליגות הבכירות בישראל ומצליחים להגיע להישגים מכובדים ,

אם אתם גם חולמים לעשות קריירה בכדורסל אשמח לעזור לכם בתחילת הדרך, ולבנות לכם קריירה לתפארת ומי יודע אולי עוד תשחקו בנבחרת ..